WIEA Regions & Board Members


Board of Directors 2019-2020

NORTHWEST REGION:

Counties – Douglas, Bayfield, Ashland, Sawyer, Washburn, Burnett, Polk, Barron, Rusk

Board Members:

Brian Jackson, Lac du Flambeau, WIEA President
Term Expires: 2020
Lac du Flambeau Public School
Cultural Connections Program Director
2899 WI Hwy 47
Lac du Flambeau, WI 54538
(715) 588-3800

Katrina Werchouski, Red Cliff Band of Lake Superior Chippewa Indians (Ojibwe)
Term expires: 2021

Alternates:


William White

Cassie Brown

Anna DeMeres


CENTRAL:

Counties – Price, Taylor, Lincoln, Clark, Marathon, Wood, Portage, Shawano, Waupaca

Board Members:

Dr. Jolene Bowman, Stockbridge-Munsee Band of Mohican Indians
Director of Education, Stockbridge-Munsee Indian Community
Term Expires: 2021

Gladys Walker
Term expires: 2020

Alternates:

Barb Munson, Oneida Tribe
Founder
WIEA Indian Mascot and Logo Task Force
(715) 693-6238
(715) 571-9296
www.indianmascots.com

Roberta Moeda-Carrington


WEST:

Counties – St. Croix, Dunn, Chippewa, Pierce, Pepin, Buffalo, Eau Claire, Trempealeau, Jackson, Monroe, La Crosse, Juneau, Vernon, Crawford, Richland, Sauk

Board Members:

Brittany LaMere, Patowatomi/Ho-Chunk
Term Expires: 2020
P. O. Box 667
Black River Falls, WI 54615
(800) 362-4476

Deana Mitch
Term Expires: 2021

Alternates:

Katie Decorah

Savannah Shegonee


SOUTH REGION:

Counties – Adams, Waushara, Marquette, Green Lake, Fond du Lac, Columbia, Dodge, Grant, Iowa, Dane, Lafayette, Green, Rock, Walworth, Jefferson

Board Members:

Rachel Byington, Choctaw
Term Expire: 2020

Verna Comfort, Keweenaw Bay Indian Community
Term Expires: 2021

Alternates:

Tim Fish, Comanche

David O’ Connor, Bad River Ojibwe

Eva Kubinski


NORTHEAST REGION:

Counties – Iron, Vilas, Oneida, Forest, Florence

Board Members:

Doreen Wawronowicz, Lac du Flambeau Ojibwe
Term expires: 2020
Ojibwe Language/Culture Instructor
Lac du Flambeau Tribal Language/Culture Department
P. O. Box 67
Lac du Flambeau, WI 54538

Susan Crazy Thunder, Red Cliff Band of Lake Superior Chippewa Indians
Term Expires: 2021

Alternates:

Pat Takemine

Donald Keeble


EAST:

Counties – Florence, Marinette, Langlade, Menominee, Oconto, Outagami, Brown, Door, Kewaunee, Calumet, Winnebago

Board Members:

Shannon Chapman, Menominee Indian Tribe of Wisconsin, WIEA Secretary
Term Expires: 2021
Education Director
Menominee Indian Tribe of Wisconsin
P.O. Box 910
Keshena, WI 54135
715-799-5110
715-799-5102 Fax

Virginia Nuske, Menominee Indian Tribe and Stockbridge-Munsee, WIEA Treasurer
Term Expires: 2020
P. O. Box 910
Keshena, WI 54135

Alternates:

Crystal Lepshire, Menominee Tribe of Wisconsin

Julie Schultz


SOUTHEAST:

Counties – Manitowoc, Sheboygan, Ozaukee, Washington, Waukesha, Milwaukee, Racine, Kenosha

Board Members:

Celeste Clark, Lumbee Tribe of North Carolina
Term Expires: 2021
Senior Advisor
American Indian Student Services
College of Letters and Science
University of Wisconsin-Milwaukee
P. O. Box 413
Bolton Hall 195
Milwaukee, WI 53201-0413
(414) 229-5880
www4.uwm.edu/aiss/

Rebecca Comfort, Keweenaw Bay Indian Community, WIEA Vice President
Term Expires 2020
Native American Liaison, Wisconsin Historical Society

Alternates:

Sommer Drake

Audra Williams

James Flores


WIEA Strategic Committees

Youth & Students: Brittany LeMere

Partnerships & Public Relations: Brandon Thoms

Foundations & Growth: Brian Jackson

Professional Development: Brian Jackson

Legislative Breakfast: Susan Crazy Thunder


DPI – WIEA Liaison:

David J. O’Connor, Bad River Ojibwe
American Indian Studies Consultant
Wisconsin Department of Public Instruction
125 South Webster Street
Madison, WI 53703
(608) 267-2283
amind.dpi.wi.gov

DPI – Special Education Committee:

Eva Kubinski
School Admin Consultant
Wisconsin Department of Public Instruction
P. O. Box 7841
Madison, WI 53707-7841
(608) 266-2899
(608) 770-1830